Font i czcionka

Font i czcionka – to samo, a może jednak coś innego?

Każdy, kto choć raz użył w sieci słów czcionka lub font z pewnością dobrze wie, jak wiele zamieszania budzą te dwa terminy. Niewłaściwe posługiwanie się nazewnictwem błyskawicznie budzi do życia serdecznych internautów, którzy starają się wyjaśniać, na czym polega błąd. O co tak naprawdę w tym wszystkim chodzi? Czy dużym nietaktem jest stosowanie tych pojęć wymiennie? Zapraszamy lektury.

  • Czcionka to, z terminologicznego punktu widzenia, pojedynczy klocek metalu używany w drukarstwie do odbijania liter na papierze. W dawnych czasach to właśnie czcionki były nośnikiem kroju pisma, a ich stosowanie wymagało nie lada dokładności i skupienia.
  • Font to z zestaw czcionek w postaci elektronicznej, czyli plik przechowujący informację na temat tego, jak ma wyglądać i wyświetlać się krój pisma na ekranie monitora, laptopa czy telefonu. Jako że ma charakter cyfrowy, aby go używać, należy go wpierw zainstalować na urządzeniu.
  • Krój pisma to unikalny, zaprojektowany przez autora całościowy obraz znaków oraz wartości między nimi (np. świateł, interlinii, szeryfów), a więc to, co na ekranie lub papierze widzimy.

Skoro każdy z powyższych terminów oznacza coś innego, skąd te wszystkie zawirowania? Podstawowy błąd wynika z tłumaczenia. W systemie Windows słowo font zostało bowiem przetłumaczone jako czcionka. Choć być może kiedyś było to dużym ułatwieniem, dziś wobec powszechnych w języku polskim anglicyzmów warto używać tych słów we właściwy sposób, zgodnie z którym czcionka nie jest fontem, lecz materiałem zecerskim używanym w druku.

Kroje szeryfowe kontra bezszeryfowe – poznaj różnice!

Kroje szeryfowe cechują ukośne lub poprzeczne „ogonki” przy literach (czasem ozdobne), które dodają im charakteru. Stosowane są one najczęściej w publikacjach papierowych, ponieważ znacznie ułatwiają czytanie. Szeryfy (czyli „ogonki”) mogą być klinowe, kreskowe, skryte oraz belkowe. Do najpopularniejszych szeryfowych krojów pisma zaliczamy m.in. Times New Roman, Georgia, Constantia czy MS Serif.

Bezszeryfowe kroje pisma nie posiadają dodatkowych ozdobników w postaci szeryfów. Z tego powodu są dobrze czytelne i szeroko wykorzystywane zwłaszcza na ekranach. Wśród powszechnie stosowanych czcionek bezszeryfowych są, chociażby Arial, Helvetica, Verdana oraz Futura.

Skąd czerpać darmowe kroje pisma?

Choć sam system Windows czy macOS zapewniają szeroki wachlarz krojów, są one nieco mainstreamowe i wykorzystywane przez każdego. Pragnąc się wyróżnić, warto zagłębić się nieco w świat krojów pisma, rozpoczynając przygodę na stronach internetowych, oferujących darmowe fonty.

Oryginalne kroje pisma z polskimi znakami są dostępne m.in. na:

Na szczególną uwagę zasługuje również baza Google Fonts, w której znajdziemy mnóstwo krojów pisma do wszechstronnego użytku.